ЗВОНО КАО СПАС

Поштовани читаоци нашег школског часописа „Звоно као спас“,
ове године обележавамо 20 година од изласка првог броја. Увелико се спремамо за обележавање тог за нас јако драгог и значајног јубилеја , па вас позивамо да нам се придружите.
Драги уредници, сарадници, читаоци… сећајте се, испричајте своје приче, занимљивости, фотографишите, цртајте… Радове пошаљите сталном заменику главног уредника на стару адресу : skpedagog@gmail.com до краја марта. Свих ових година била нам је велика част и задовољство да сарађујемо са ВАМА и поносни смо јер трајемо и успевамо да вас окупимо макар на прославама јубилеја.
Да се присетимо почетака …
Идеја да штампамо наш школски лист настала је у септембру 1999.године на великом одмору у учитељској канцеларији… Листајући понуђену дечју штампу неко је упитао: „Зашто ми не направимо наш лист“ ?! Речено – учињено! Велики број ентузијаста – ученика и наставника осмислио је први број за 162. рођендан школе. У школи је постојао само један компјутер – у канцеларији секретара Владе Марковића и ту је вршена комлетна припрема за штампу. Марко, Аки, Никола, Небојша и Аца, ученици 8.разреда били су нам одлични учитељи у том делу рада на листу, тако да сада само надограћујемо знање из информатике. Оно што је посебно карактеристично за наш часопис је да осим осмишљавања садржаја и писања текстова, радимо комплетну припрему за штампу – уредно сложене и пренете на паус, странице часописа путују право у штампарске пресе!!!
Данас нам је наравно много лакше јер имамо више компјутера са свом пратећом техником и срећом, још увек нас ентузијазам није напустио!
Но, вратимо се на почетак : за препознатљиви лик који краси насловне стране заслужна је Ана Џамић – професор енглеског језика, а Тијана Лапчевић и Љубица Арсић су својим ликовним решењима улепшале многе насловне стране и текстове. Име часописа изабрано је анкетом – кума је Миљана Милојевић која је те 1999. године била ученица 8. разреда. Први уредник је Соња Поповић, која је са таквом лакоћом радила прилоге, водила интервјуе без припреме и треме , попут правих професионалаца а својим наследницима је поставила високе циљеве ! Наставница хемије Микица Генић творац је многих рубрика које су и данас саставни део часописа а сада је наш верни читалац – пензионер. Није једина! Многи пензионери се редовно снабдевају новим бројевима.
Сви ученици сарадници те 1999. и 2000. године остали су у сећању наставника из редакцији као прави узори како се сваки посао много лепше обавља уз осмех, сарадњу, без сујете и са пуно узајамног поштовања и уважавања. Научили смо пуно од њих а надамо се и они од нас. Млађе генерације су наставиле овим путем, негујући исте вредности… и опстајемо на велико задовољство ученика и нас наставника.
Циљеви су нам исти свих ових година:
• НЕГОВАЊЕ МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА
• ПРОМОВИСАЊЕ ПРАВИХ ВРЕДНОСТИ У СВИМ СФЕРАМА ЖИВОТА
• БЕЛЕЖЕЊЕ ПОСТИГНУЋА НАШИХ УЧЕНИКА – САДАШЊИХ И БИВШИХ
• РАЗВИЈАЊЕ ЧИТАЛАЧКЕ КУЛТУРЕ
• УЧИМО СЕ РАДОВАЊУ ТУЂИМ УСПЕСИМА

УРЕДНИЦИ „ЗВОНА КАО СПАС“

• 1999/2000. СОЊА ПОПОВИЋ
• 2016/2017. ТАМАРА МИЛОСАВЉЕВИЋ
• 2017/2018. ЂОРЂЕ ПЕТРОВИЋ
• 2018/2019. МАНАСИЈА ЗДРАВКОВИЋ

ЖЕЉА НАМ ЈЕ ДА СЕ ОКУПИМО НА ПРОСЛАВИ 20. РОЂЕНДАНА И ЗАЈЕДНО СЕ СЕЋАМО !!! БИЋЕТЕ НА ВРЕМЕ ОБАВЕШТЕНИ КОГ ПЕТКА У МАЈУ , У ДОМУ КУЛТУРЕ, ПОЧИЊЕ ЖУРКА !
ПРИДРУЖИТЕ СЕ!!!

(прилог приредила Манасија Здравковић школски педагог)